Centrum lokalne na ul. Ostródzkiej
W roku 2010 Stowarzyszenie Moja Białołęka wystąpiło z wnioskiem do Władz Dzielnicy i Miasta Stołecznego Warszawy, aby pozyskały nieruchomości od Agencji Nieruchomości Rolnych położone na terenie Dzielnicy Białołęka w obrębach: 4-16-25 zgodnie z zapisem ze Studium Zagospodarowania – na Centrum Lokalne z usługami ogólnodostępnymi – publicznymi, a nie pod usługi komercyjne.
Na tym obszarze powinny powstać (po wpisaniu do WPI) Centrum Lokalne Wschodniej Białołęki w ramach którego powinny znaleźć się: Ośrodek Sportu z basenem, Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Kultury, Biblioteki, Oddział Straży Pożarnej, Komenda Policji, Komenda Straży Miejskiej, Publiczna Przychodnia Zdrowia, infrastruktura inżynieryjna, rynek lokalny wraz z miejscami usług.
Stowarzyszanie postulowało o wpisanie opracowania urbanistycznego Centrum Lokalnego Wschodniej Białołęki do WPI i rozpoczęcie realizacji jego poszczególnych elementów.
Budowa takiego Centrum jest niezbędna dla Wschodniej Białołęki, ponieważ pomimo wzrostu liczby ludności w tym czasie w granicach Wschodniej Białołęki od Kanału Żerańskiego do granicy z Markami, czyli na terenie porównywalnym do łącznej powierzchni dzielnicy Wola i Żoliborz lub dzielnicy Targówek:
- nie było centrum lokalnego, miejsc usług
- nie było ani jednego publicznego ośrodka zdrowia, ośrodka pomocy społecznej, ośrodka kultury czy sportu i rekreacji, biblioteki
- nie było posterunku policji ani straży pożarnej
- do najbliższych tego rodzaju ośrodków dzielnicowych i do Urzędu Dzielnicy, umiejscowionych na Tarchominie, odległość wynosiła ponad 15 km.
- nie było ulic zbiorczych o odpowiednich parametrach technicznych wyprowadzających ruch z obszaru (funkcjonujące dwa ciągi Ostródzka_Mochtyńska i Głębocka-Berensona-Kąty Grodziskie były w złym stanie technicznym i o parametrach technicznych nie pozwalających na prawidłową obsługę obszaru Zielonej Białołęki komunikacją zbiorową).
Jednocześnie Stowarzyszanie Moja Białołęka wyraziło stanowczy protest przeciwko zbywaniu gruntów z zasobów Agencji Rynku Rolnego zapisanych w Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego M.St. Warszawy jako tereny z przeznaczeniem pod inwestycje celu publicznego oraz w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego Białołęki istniejących jako jedyne tereny na usługi ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, usług i handlu, turystykę, rekreację i wypoczynek.
Akademia inicjatyw sąsiedzkich
W 2009 roku Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej (CAL) zorganizowało program szkoleniowy dla przedstawicieli warszawskich organizacji i inicjatyw sąsiedzkich, działających na rzecz mieszkańców swojego terenu zatytułowany „Akademia Inicjatyw Sąsiedzkich”
Członkowie Stowarzyszenia Moja Białołęka również wzięli udział w tym szkoleniu. Cykl siedmiu półtoradniowych szkoleń dotyczył mechanizmów skutecznej aktywizacji i animacji społeczności lokalnych, wymiany doświadczeń i zapoznania się z podobnymi praktykami na terenie Polski.
W trakcie szkolenia zostało wypracowanych 12 „przykazań” dla animatorów ruchu sąsiedzkiego, czyli swoista misja dla osób, które brały udział w szkoleniu. Ich zadaniem było wzmocnienie więzi społecznych w społecznościach lokalnych, sąsiedzkich, czy pobudzenie ludzi do realizowania inicjatyw społecznych oraz kształtowanie współodpowiedzialności za swoje środowisko lokalne. W trakcie szkolenia bardzo podkreślano wagę rozbudzenia „ducha współpracy” w ludziach oraz uświadamianie potrzeb współdziałania między sąsiadami.
12 przykazań zestawiła Jolanta Żejmo, członek Stowarzyszenia Moja Białołęka
- Poznaj swoich sąsiadów, szukaj wśród nich sojuszników!
- Niczego nie zdziałasz sam!
- Bądź konsekwentny w swoim działaniu!
- Doceniaj małe sukcesy!
- Pracuj na pozytywach!
- Dbaj o dobre relacje!
- Korzystaj z doświadczeń innych!
- Nie obrażaj się na innych!
- Słuchaj, co mówią inni!
- Zachowaj dystans, nie bierz odpowiedzialności za wszystko!
- Nie wykonuj nieprzemyślanych ruchów!
- Ucz się, rozwijaj, wzmacniaj!
Po zakończeniu szkolenia ukazała się publikacja podsumowująca cykl zajęć: „Aktywni mieszkańcy. Inicjatywy sąsiedzkie w praktyce” pod redakcją Piotra Henzlera.
Osoby zainteresowane mogę wejść także na stronę: www.inicjatywysasiedzkie.pl