Skip to main content

Park Syrenki

Historia powstania terenu sięga 2015 roku. Wtedy na terenie przy ul. Długorzecznej z naszej inicjatywy, dzięki współpracy z Urzędem Dzielnicy Białołęka i radną Agnieszką Borowską powstało boisko do gry w plażową piłkę siatkową oraz grill i wiata dla okolicznych mieszkańców i turystów, którzy jeździli trasą rowerową do Nieporętu.

W kolejnym etapie, który rozpoczął się w 2017 r. Urząd Dzielnicy Białołęka za 750 tys. zł. wybudował m.in. plac zabaw dla maluchów, dla starszaków i skatepark.

Park Syrenki znajduje się na Kobiałce, przy ul. Długorzecznej nad kanałkiem Żerańskim naprzeciw osiedla Miasteczko Regaty. U wejścia dzieci i rodziców wita plansza z Warszawską Syrenką, pływającą wśród smoczych łodzi, kajaków czy nart wodnych. Wszystkie te sporty są uprawiane na Kanale Żerańskim, a sam park ma wiele akcentów wodniackich.

Na placu zabaw dla najmłodszych znajduje się piaskownica, koniki do bujania i drewniany statek ze sterem. Przy ławkach są stoliki do gry w szachy. Można przy nich nakarmić maluchy i nieco starsze dzieci.. Plac zabaw dla starszych dzieci oferuje dwa rodzaje huśtawek, w tym bocianie gniazdo, zjeżdżalnię z wieżą i hamakiem, piramidę linową i trampoliny do skakania. Trampoliny są pomysłem kajakarki trenującej na Kanale Żerańskim. Inspiracją był plac zabaw przy Akademii Wychowania Fizycznego. We współpracy z młodzieżą w Parku Syrenki powstał także duży skatepark, który docelowo będzie oddzielony od placów zabaw boiskiem. Ciekawostką jest fakt, że nieopodal skateparku w dziupli jednego z drzew mieszka duża kolonia nietoperzy. A niedaleko placu dla maluchów mieszka dzięcioł czerwony.

W kolejnym etapach powstanie tu jeszcze boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową i piłkochwytami, boisko do piłki plażowej, tor rowerowy, ogrodzenie. Trzeba także wybudować kilka miejsc parkingowych, oświetlenie, toalety. Stowarzyszenie postuluje także zamontowanie monitoringu.

W 2021 roku z inicjatywy radnej m.st. Warszawy Agnieszki Borowskiej teren parku został powiększony o las, który jest w bezpośrednim sąsiedztwie. W przyszłości znajdzie się tam ścieżka zdrowia, miejsce do spacerów i zabaw.

Polana z wiatą - 2014 rok

Boisko do siatkówki

Otwarcie polany

Park po budowie gazociągu

V

VI