Skip to main content

Park Magiczny

Park Magiczny to pierwsze miejsce rekreacyjno-sportowe w południowo--wschodniej części Białołęki zbudowane na powierzchni 2,7 hektara, które powstało we współpracy z mieszkańcami. To oni określili jego charakter i sposób urządzenia. Zgodnie z ich oczekiwaniami, w czerwcu 2014 roku, oddano do użytku atrakcyjne miejsce do aktywnego odpoczynku. Powstały tam skatepark, boisko wielofunkcyjne, place zabaw dla dzieci w różnym wieku, siłownia plenerowa, stoły do gry w ping-ponga, ławeczki ze stolikami do gry w szachy, grille. Ustawiono także stojaki dla rowerów, wytyczono alejki spacerowe oraz miejsce do piknikowania na trawie. Dodatkowo, we współpracy z Muzeum Etnograficznym, zbudowano tzw. zakątek edukacyjny, nawiązujący do kultury wsi mazowieckiej. Znajdują się w nim trzy drewniane wiaty: chlebowa, lniana i rekreacyjna, drewniane figury zwierząt gospodarskich oraz postaci w ludowych strojach – wszystko wkomponowane w stylizowany plac zabaw. Udział mieszkańców w tworzeniu przestrzeni publicznej w tej okolicy trwa nadal. Na terenie parku mieszkańcy chętnie lokalizują projekty zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego.

Aktywnie współtworzyliśmy przestrzeń parku. Na  nasz wniosek funkcje terenu zostały wzbogacone o miejsca sportowe oraz o zakątek edukacyjny o kulturze Mazowsza. Idea powstania zakątka zawierała wzbogacenie parku w elementy nawiązujące do kultury wsi mazowieckiej oraz wykorzystanie ich do organizacji zajęć tematycznych dla dzieci i młodzieży, nawiązujących do tradycji kulturowych Mazowsza.

Nasze zaangażowanie zostało docenione przez Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego,  który zaangażowanie mieszkańców określił wzorcowym sposobem tworzenia przestrzeni miejskiej. 

Więcej Bernadeta Włoch-Nagórny w książce m.st. Warszawy pdt.  "Konsultacje Społeczne. 24 inspiracje z Warszawy.  „Park Magiczny. O tym, jak z mieszkankami i mieszkańcami zaplanować i stworzyć nowy park” jest inspiracją dla innych. https://konsultacje.um.warszawa.pl/sites/konsultacje.um.warszawa.pl/files/konsultacje_spoleczne._24_inspiracje_z_warszawy_0.pdf