Skip to main content

Park Bociani Zakątek

Pierwszy we wschodniej części Białołęki park z placami zabaw i boiskiem oraz miejscem pamięci o osadnikach ewangelickich.

Współtworzyliśmy projekt parku, a przy wsparciu dzieci z „Paczki Przyrody” oraz Szkoły Podstawowej nr 31, ogłosiliśmy konkurs na nazwę placu zabaw. Nazwa miała odnosić się do bohatera literackiego, który charakteryzuje się trzema cechami: dbałością o środowisko, zdrowym stylem życia i przyjacielskością. Zwyciężyła nazwa Bociani Zakątek, a literackim patronem parku został bocian Kajtek z książki „Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej.

W 2010 roku, w pierwszej kolejności Urząd Dzielnicy Białołęka wybudował alejki, małą rampę, kilka zabawek i piaskownicę.  W drugiej kolejności powstało ogrodzenie parku od strony ulicy, w drugiej odwodnienie wraz ze studniami chłonnymi w ulicy Ruskowy Bród, dzięki czemu woda przestała zalewać przystanek autobusowy. W pobliżu parku dobudowano też brakujące chodniki, wymalowano przejścia dla pieszych, oraz zbudowano na wprost parku, po przeciwnej stronie ulicy, parking.

Warto zaznaczyć, że na terenie parku znajduje się Miejsca Pamięci Osadników Ewangelickich (tzw. Lapidarium).

W latach 2014 r – 2015 park został bardzo mocno powiększony i doczekał się większego skateparku, boiska do piłki nożnej, stołów do ping-ponga, ścieżki przyrodniczej oraz nowych urządzeń wspinaczkowych przypominających bocianie gniazda, oświetlenia, siłowni do ćwiczeń na wolnym powietrzu. 

Bociani Zakątek jest parkiem do którego przyjeżdżają ludzie z różnych części Warszawy. Gazeta Echo Białołęckie nominowała Bociani Zakątek do miejsca, „które może i jest oczywiste, za to pełne pozytywnej energii i dobrze rokujące oraz takie, które mocno wrosły w dzielnicę i kojarzą się jednoznacznie dobrze. ”

https://tustolica.pl/czym-moze-pochwalic-sie-bialoleka-nominujemy-bociani-zakatek_72847

Otwarcie