Skip to main content

Kanał Żerański

Białołęka posiada liczną sieć mniejszych i większych kanałów, takich jak: Kanał Żerański, Kanał Henrykowski i Bródnowski. Kanał Żerański (dawniej Kanał Królewski) łączy Wisłę i Jezioro Zegrzyńskie pomiędzy warszawskim Żeraniem, a Nieporętem.

Zaczął go budować Król Zygmunt III Waza, a zakończył Bolesław Bierut. Pierwotnie zadaniem tego kanału było „ściągnąć wody z puszczy” (Puszczy Słupeckiej), czyli uregulowanie rzeki Długiej na odcinku od Kobiałki do Narwi, która zagrażała wylewami dworowi myśliwskiemu Wazów w Nieporęcie. Kanał Królewski, na odcinku od Aleksandrowa do Nieporętu, został wykorzystany przy budowie Kanału Żerańskiego.

W miejscu połączenia z Wisłą znajduje się Elektrociepłownia Żerań, która pobiera z kanału tzw. wodę technologiczną, zwracając ją jako ciepłą. Przez to woda w Kanale jest cieplejsza niż w Wiśle, co wpływa na liczebność ryb.

Na odcinku pomiędzy portem Żerańskim, a Wisłą jest dwustronna śluza im. inż. Tadeusza Tillingera. Do niedawna była drugą na świecie co do wielkości i typu, po śluzie pod Asuanem na Nilu w Egipcie.

Kanał jest jednym z największych warszawskich łowisk wędkarskich.

Nad Kanałem Żerańskim jest trasa rowerowa tzw. Trasa Narwiańska, która ma charakter tranzytowy i związana jest z akwenami wodnymi: Kanałem Żerańskim, Jeziorem Zegrzyńskim i wreszcie Narwią.

Nad Kanałem Żerańskim powstał z inicjatywy radnej Agnieszki Borowskiej Park Syrenki. Jest to poparty głosem mieszkańców i Stowarzyszenia Moja Białołęka pierwszy w rejonie osiedla Miasteczko Regaty teren rekreacyjny.